Sosyal Media
sefa

Laptop BIOS Pili Biterse Ne Olur?

Laptop BIOS Pili Biterse Ne Olur?

Laptop cihazların önemli bir parçası olan BIOS pili biter mi? Bu pil bittiğinde ne olur? Bu yazımızda BIOS pilinden bahsedeceğiz. Ama öncelikle BIOS pili nedir?  Bilgisayarlar için nasıl bir işlevi vardır gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

BIOS Pili Nedir? Bilgisayarlar İçin Neden Önemlidir?

Öncelikle kelimenin daha da kökenine inecek olursak BIOS (basıc ınput -output system) temel giriş-çıkış sisteminin kısaltmasıdır. Bilgisayarın ilk açılma işlevini yerine getirir. Bilgisayardaki donanım parçaları ve yazılımsal işlevler arasında bir aracı görevdedir. BIOS pili bilgisayarlarda bulunan anakart üzerinde yer alır ve yarı iletken bir yapıya sahiptir.

BIOS pili bilgisayarların içinde bulunduğu sistemin saatini, tarihini ve sahip olduğu donanıma ait bazı bilgileri depolama işlevi görür.

Küçük bir yapıya sahip olan bu BIOS pili normal piller gibi bilgisayarın çalışması için kullanılan bir pil değildir. Tam aksine bu pil, bilgisayarlarınız çalışmadığı zamanlarda otomatik olarak devreye girer. Bilgisayarınızın çalışmadığı ya da herhangi bir sorun yaşadığınız durumda devreye giren bu pil sayesinde bilgisayarınızın saati ve BIOS ayarları hafızada tutulur.

BIOS Pilinin Bittiğini Nasıl Anlarız?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen laptop bilgisayarların uzun süre kullanım sonucunda bataryasının bittiği gibi BIOS pili de bitebilir. Her durumda olduğu gibi BIOS pili bittiğinde de bilgisayarımız bize bunun sinyallerini verecektir. Peki BIOS pili bittiğinde ne olur? Pilin bittiği nasıl anlaşılır?

Eğer bilgisayarınızda aşağıdaki durumlar ile karşılaşıyorsanız :

  • Özellikle bilgisayarınızın saat ve tarihini güncel tutma işlevi olduğundan, bilgisayarınızı her açtığınızda sizden saat ve tarihi güncellemenizi istiyorsa
  • Eğer bilgisayarınız açıldığında ekranda “CMOS battery failed “yada “checksum error” gibi uyarı görüyorsanız
  • Ya da bilgisayarınız hiç açılmıyorsa , açılsa bile açılış ayarlarında bozukluk varsa

BIOS pilinin bittiğini ya da pilde bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Bu durumda BIOS pilini değiştirmeniz gerekmektedir.

BIOS Pili Olmadan Bilgisayarın Çalışması Mümkün mü?

Bu durum da oldukça merak edilen konulardan biri. BIOS pili olmadan bilgisayarı çalıştırmak mümkün fakat yazımızın başında da değindiğimiz gibi saat ve tarih ayarı BIOS pili için oldukça önemli bir etken. BIOS pili bilgisayarınızda takılı değilse bilgisayarınızı her açtığınızda sizden tarih ve saat ayarlarını güncellemenizi isteyecektir.

BIOS Pili Nasıl Değiştirilir?

BIOS pili de bazı parçalar gibi çıkarılıp takılabilen bir parçadır. Bu yüzden bu pili değiştirmek istediğimizde bunu yapmamız mümkündür. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı tamamen kapatıp, dikkatli bir şekilde söküp yeniden takmak. Pil değişimini yaptıktan sonra ise bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. İlk açtığınızda saat ve tarih bilgisini güncel bir şekilde girdiğinizde tekrar girmenize gerek kalmayacaktır.

BİOS pil ömrü, cihaz bakım ve kullanım şartlarına göre farklılık gösterebilir. Farklı durumlar ile karşılaşılmadığı sürece normal bir BIOS pilinin kullanım ömrü yaklaşık olarak 5 yıl ve üzerindedir.


Yorum yap

*