Sosyal Media
sefa

Laptop Nasıl Açılır?

Laptop Nasıl Açılır?

Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayar ya da kişisel bilgisayar olarak günlük hayatımızda yer almaktadır. Normal masaüstü bilgisayardan farklı olan ve günümüzde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen laptop bilgisayarlar nasıl açılır?

Yazımızda detaylandırarak inceleyelim.


Laptop Bilgisayarı Açma

Dizüstü bilgisayar, laptop olarak adlandırdığımız bu cihazlar bir masaüstü bilgisayardan çok daha fazlasını bizlere sunmaktadır. Özellikle klavye, mouse ve ekran gibi bilgisayar bileşenlerini tek bir parçada toplaması bizlere birçok yönden kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Gücünü bir AC bağdaştırıcısından alır. AC bağdaştırıcısı, bilgisayarın priz ile bağlantısını kestikten sonra batarya gücü ile kullanmaya yardımcı olan güç adaptörüdür. Şarj edilebilir batarya sayesinde laptop cihazını uzaktan da kullanma imkanı sağlar.

Laptop bilgisayarınızı kolay bir şekilde açmak için :

  • Bilgisayarınızın güç kablosuna takılı olduğundan ya da şarjının dolu olduğundan emin olun.
  • Laptop bilgisayarınızın ekranını yukarı doğru olacak şekilde kaldırın.
  • Ardından laptop klavyesinde sağ üst köşede bulunan güç düğmesine (power) basmanız gerekmektedir.
  • Ekrana görüntünün gelmesi için kısa bir süre bekleyin. Bilgisayarın kendini kontrol etme aşamasından sonra bilgisayarınız açılmış ve kullanıma hazır olacaktır.   

 dizüstü bilgisayarı açmak için klavyenin sağ üst köşesinde bulunan güç düğmesine (power) bas

Laptop bilgisayarı açmak yukarıda da belirtildiği gibi oldukça kolay ve pratiktir. Burada önemli olan nokta bilgisayarınızı düz bir zemine koymak ve laptop nasıl açılır sorusuna cevap olarak sıraladığımız yöntemleri düz zeminde uygulamaktır. Yatay pozisyonda kullanmak bilgisayarınızın ekranını açarken sizi zorlayabilir. Bu yüzden düz bir zemine koymak kullanım kolaylığı açısından daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bilgisayarınızın fanının hava alacağı bir şekilde kullanmaktır. Fanın hava alacağı bir konumda olmaması bilgisayarınızın aşırı ısınmasına neden olup bu da cihazınıza zarar verebilir.

Açılan Laptop Bilgisayar Güç Düğmesine Basılarak Kapatılabilir mi?

Laptop bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar kullanıcılarının belki de birçoğunun yaptığı bir eylem olabilir. Ancak bu durum ne kadar mümkün olsa da güç düğmesine basarak kapatmak bilgisayarınızı hazır olmadan kapatmaya zorlamaktır. Bu durumda bilgisayarınız ileriki dönemler için donanımsal veya yazılımsal zararlar görebilir.

Birçok kullanıcı bilgisayarı donduğunda bu eylemi yapmayı tercih etse de çok önerdiğimiz bir yöntem değildir. Bilgisayarınızı doğru bir şekilde kapattığınız zaman kapatma esnasında yaptığınız tüm işlemlere göre bilgisayarınız sizi uyaracaktır. Yapılan tüm işlemler bu doğru yöntemle kapatma sayesinde kaydedilebilir. Fakat güç düğmesine basarak kapatmak sizin yaptığınız tüm işlemlerin kaybolmasına sebep olur.

Bu yüzden bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde; ekranın sol alt köşesinde bulunan başlat simgesine basın ve ardından (power) güç düğmesi basmanız yeterlidir. Bu şekilde bilgisayarınız sağlıklı bir şekilde kapanmış olur.

Sonuç olarak bir dizüstü bilgisayarı açmak için güç (power) düğmesini doğru bir şekilde kullanmak gereklidir. Aynı zamanda doğru kullanım bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasında da fayda sağlar.


Yorum yap

*