Sosyal Media
yunus

M1 İşlemcili McBook Air’in AnTuTu Puanı Belli Oldu

ABD’li teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce ARM tabanlı yeni işlemcisi M1’i tanıtmıştı. Tanıtım etkinliğinde yeni işlemci M1’e sahip olan cihazların iOS uygulamalarını da çalıştırabileceğini de açıklamıştı. Böylece yeni çıkan M1 işlemcili McBook’ların performansları ile iPhone’ların performansı karşılaştırılabilecek.

Genelde akıllı telefonların performanslarını karşılaştıran AnTuTu, bugün ise Apple’ın yeni nesil M1 işlemcili McBook Air modelinin performans sonuçlarını açıkladı. McBook Air, AnTuTu’da aldığı puan ile çıtayı baya yükseğe taşıdı.


M1 İşlemcili McBook Air’in AnTuTu Puanı

McBook Air, AnTuTu’nun yapmış olduğu performans testinden 1 milyonun üzerinde puan almayı başardı. Akıllı telefon modellerinde genellikle yüz binler ifadesini duyduğumuz AnTuTu’da M1 işlemcili McBook Air ile birlikte milyon ifadesine de artık alışacağız. AnTuTu’nun paylaştığı sonuçlarda McBook Air 1.119.243 puan almayı başarıyor.

A12Z işlemcili iPad Pro’ya kıyasla yüzde 50 CPU, yüzde 45 GPU performans artışı sunan McBook Air, iPhone 12 serisinin sahip olduğu A14 Bionic işlemci ile karşılaştırıldığında ise yüzde 78 daha yüksek CPU, 2,5 kat daha yüksek GPU performansı sunuyor. A14 Bionic işlemciye bu kadar fark atmasının nedeni ise çekirdek diziliminden kaynaklanıyor. Çünkü her iki işlemcide 5nm fabrikasyon sürecine dahil olsa da M1 işlemcide 4 + 4, A14 işlemcide ise 2 + 4 çekirdek dizilimi bulunuyor.

 

 Yorum yap

*