Sosyal Media
sefa

Oyun Oynarken Ekran Kartı Yanarsa Ne Olur?

Oyun oynarken oyunun en heyecanlı kısmında ekran kartı yanarsa ne olur? Sorusunun cevabı birçok kullanıcı tarafından bilinmiyor. Bunun cevabı aslında çok basittir. Ekran kartı sistem açıkken yanarsa, sistem tamamen kapanacaktır. Ekran kartının yanması çok olağan dışı bir durumdur. Ancak, her oyuncunun ve kullanıcının karşılaşabileceği bir durumdur. Ekran kartının yanmasının arkasında birçok sebep olabilir. En çok karşılaşılan durumlar, sisteme gerekli havanın verilmemesi ve sistemin çalışmaya zorlanmasından kaynaklı olmaktadır.

Bazı durumlarda ise, ürünün kendisinden kaynaklı sorunlardır. Ancak, bu çok düşük bir ihtimaldir. Ekran kartına gerekli temiz havanın verilmesi şarttır. Özellikle yüksek performanslı ekran kartlarına daimi temiz hava verilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için kasanızda ekstra fanlar bulundurabilirsiniz. Ek olarak gerekli bakımı yapılmadan ekran kartlarında da aynı durum olabilir. Oyun ekran kartı gibi yüksek performans içerikli grafik kartlarının ayda en az 1 defa temizlenmesi gerekiyor. Bu temizlik işlemi genel olarak olabilecek olan tozları yok etmek olacaktır.

Ekran Kartı Yanarsa Ne Olur? Ekran Kartı Neden Yanar?

Ekran kartları performans içeriğine ve yapısına göre farklı soğutma şekli kullanabilir. Örneğin; bazı ekran kartlarında 3 adet soğutma fanı ve soğutma bloğu yer alırken, bazı ekran kartlarında hiç fan olmaz. Özellikle fanı olmayan ekran kartlarına çok dikkat etmek gerekiyor. Ekran kartı üretici markalar ürünlerini ve sistemi korumak için ürünlerinde belirli güvenlik donanımları barındırıyorlar. Sistem çok yüksek ısılara çıktığında ekran kartı kendini korumaya almak amacı ile performansını düşürebiliyor. Bu durumda, bazı kullanıcılar istedikleri performansı sürekli elde etmek için yazılımlar aracılığı ile bu güvenlik donanımını aşarak sistemi yüksek ısılarda kullanabiliyor.

Yüksek ısılara ulaşan bir ekran kartının yapısı gereği zaten performansı düşecektir. Böyle bir durumda ekran kartının yüksek performansta zorlanması, sistemin tamamen yanmasına yol açacaktır. Ancak, bu yanma alev alev yanma şeklinde olmaz. Anlamadığınız bir anda sisteminiz çöker. Sistemi açtığınızda da ekran kartınızın üzerinde siyah pis kokulu duman ve siyah lekeler görebilirsiniz. Eğer bunu görüyorsanız, sisteminiz yanmış demektir. Yanan ekran kartlarının tamiri, yanma derecesine göre tamir edilebilir. Ancak, bu işlem zor olduğundan yüksek maliyetlere yol açabilir. Bazı durumlarda, ekran kartının yenisi almak tamirinden daha uygun maliyetli olabilir. Ekran kartınızın başına herhangi bir şey gelmesini istemiyorsanız yapılması gereken bakımları zamanında yapmalı ve yapılmaması gereken davranışlardan mutlaka kaçınmalısınız.


Yorum yap

*