Sosyal Media
sefa

Samsung'un Kaydırılabilir Akıllı Saat Patenti Görüntülendi

Güney kore merkezli teknoloji devi olan Samsung, yeni bir patent başvurusu ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Katlanabilir cep telefonları ile tasarım konusunda dünyaya yeni bir bakış açısı kazandıran Samsung, kameralı ve kaydırılabilir bir akıllı saat geliştiriyor. Akıllı saat pazarında büyük bir paya sahip olan Samsung’un tasarımlarına baktığımızda genellikle belli bir yapı kullandıklarını ve o yapıdan pek fazla dışarı çıkmayı tercih etmediğini görüyoruz. Teknoloji dünyasına yeni tasarımlar kazandıran firmalar genellikle çin merkezli oluyordu fakat bu sefer Samsung bütün tabuları yıkmaya geliyor. Samsung’un yeni patent başvurusu yuvarlanabilir bir akıllı saati gösteriyor.

Samsung, Kaydırılabilir Bir Akıllı Saat Üzerinde Çalışıyor

Akıllı saat piyasasının büyümesi ile birlikte birçok farklı özellikte ve tasarımda akıllı saatler piyasaya sürüldü fakat pazar payının liderlerinden biri olan Samsung pek fazla değişikliğe gitmemişti. Samsung’un patent başvurusu her şeyi değiştirecek gibi gözüküyor. Samsung’un akıllı saat patentine baktığımızda, akıllı saatin ortasında bir kameranın olduğunu görüyoruz ve akıllı saat ekranını yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirerek kameranın aktifleştiğini görüyoruz.


Akıllı saat pazarına sürülen modellerde kameraya sahip akıllı saatler görmüştük fakat Samsung’un tasarımının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu patente baktığımız zaman ekranın 2 parçasını birbirinden uzaklaştırarak kamerayı çok kolay bir şekilde aktif edebiliyorsunuz. Patenti biraz daha incelediğimiz zaman ekranın açılır yüzeyi sayesinde daha geniş kullanım alanı sunuyor ve kapalı konumda normal bir yuvarlak saat ölçülerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu genişletilmiş alan ile birlikte kullanıcılar daha ayrıntılı fitness videoları izleyebilir, film izleyebilir yada kitap okuyabilirler.


Ayrıca patentin ayrıntılarına indiğimiz zaman patentte yer alan şemalardan bir tanesi diğerlerinden oldukça farklı. Şemada Marvel evrenin içinde yer alan popüler mitolojik karakter Thor’u görüyoruz. Buda bize Samsung’un yeni akıllı saatlerde, kullanıcılara film izletme gibi bir amaca sahip olduğu düşüncesini aklımıza getiriyor.

Fakat şöyle bir gerçek var ki kullanıcıların bu tür aktiviteler için bir akıllı saat kullanacağını düşünmüyoruz. Akıllı saatlerin iyi kalitede video oynatmaları gerçekten de güzel ve kısa video izlemek isteyenler için gerçekten de makul. Fakat kimsenin bileğine saatlerce bakıp film izleyeceğine pek ihtimal vermiyoruz. Ayrıca telefon, televizyon gibi yüksek çözünürlük ve büyük ekran özelliklerine sahip cihazlar varken insanların akıllı saatinden film izlemeyi tercih eder mi emin olamadık.

Bununla birlikte, bunun sadece bir patent başvurusu olduğunu hatırlatalım ve bunun ticari bir ürünle sonuçlanacağı garantisinin olmadığını hatırlatalım. Bu tasarım ne zaman gelir ya da hayatımızın bir parçası olacak mı bilmiyoruz fakat tasarım konusunda gerçekten başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.


Yorum yap

*