Sosyal Media
sengul

Sizi Dinlendirecek Bir Tasarım: Giyilebilir Sandalye

Teknoloji dünyasında eski, yeni olarak adlandırılan ürünler sürekli değişir. Bugünün son teknolojisi, yarın eski teknoloji olur. Bilgisayar icat edildiğinde bir oda büyüklüğündeydi. Daha sonra masaya sığacak kadar küçüldü. Masaüstü bilgisayarların ardından, taşınabilir formda kucağa sığacak büyüklükte dizüstü bilgisayarlar tasarlandı. Gitgide küçüldü ve cebimize girdi. Bugün ise teknoloji üstümüzde, başımızda adeta vücudumuzun bir parçası haline geldi. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz giyilebilir teknoloji ürünleri bugün gerçek oldu. Giyilebilir teknoloji ürünü akıllı bileklik, saat gibi aksesuarlar sıradanlaştı. Bugün revaçta olan parçalar VR gözlük ve sanal kask. İlerleyen zamanlarda muhtemelen bu ürünlere de alışacağız ve “yeni” olarak başka cihazları adlandıracağız.

İlk aşamada sporcuların kondisyon antrenmanlarında, tıbbi uygulamalarda ve askeri sahalarda kullanılan giyilebilir teknolojiyi bugün üzerimizde taşıyoruz. Giyilebilir formdaki yenilikçi teknoloji sayesinde iş hayatı ve günlük hayat kolaylaştı. Adımlarınızı sayabilir, sesli mesaj alıp gönderebilir, sosyal medyadaki bildirimleri ve mail’leri görebilirsiniz ya da müzik dinleyebilirsiniz. Giyilebilir teknolojinin sağladığı kolaylıklar listesi uzayıp gider. Bu listeye bir madde daha eklendi. Giyilebilir teknoloji sayesinde istediğiniz an istediğiniz yerde oturmak mümkün. Peki nedir bu giyilebilir sandalye?

İstediğiniz An Oturun

Giyilebilir sandalye, normal sandalyelerden farklı olarak iki ayaklıdır. Eğim ve açısı ayarlanabilen sandalye vücudun bir parçası gibi hareket eder. Belinize takın ve ayaklarınıza bağlayın, kullanımı oldukça basit. Daha sonra ister yürüyün, ister koşun, isterseniz oturup kahvenizi yudumlayın.

Giyilebilir Sandalye

Uzun süre ayakta kalmak son derece yorucu olabilir. Bu yorgunluğa son vermek için giyilebilir sandalye icat edildi. Özellikle ayakta çalışan kişiler ve sürekli hareket halinde olan kişileri dinlendirecek bir tasarım. Giyilebilir sandalye omuriliği doğal pozisyonunda tutarak kişiyi dinlendirir. Bel çantasına benzeyen dış iskelet bel kısmına giyilir. Hafif tasarım, her yere kolayca taşınabilir. Hafif olmasının aksine oldukça güçlüdür. Taşıma kapasitesi farklı olan sandalye modelleri 100 ila 200 kg arası ağırlığı taşıyabilmektedir.

Kalça ve topuklara yerleştirilen iskelet sandalyeyi dengede tutar, kayışlar bacakları sarar. Oturmak istediğinizde sandalyeyi oturur pozisyona getirip bir tuşla kilitleyebilirsiniz. Sandalye oturmak istediğiniz pozisyon ve eğim şeklini alır. Özellikle eğilerek yapılan işlerde bel sağlığını korur, kişiyi dinlendirir.


Yorum yap

*