Sosyal Media
sengul

Yavaşlayan iPhone Nasıl Hızlanır?

iPhone’unuz yavaşladı mı? iPhone’unuzun performansı ile sorunlar yaşıyorsanız endişelenmeyin. Yavaş olan telefonunuzu birkaç adımda hızlandırabilirsiniz.

Telefonunuzun Pil Durumunu Kontrol Edin

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın iPhone’ları yavaşlattığı iddia edilmiş ve bu konuda oldukça tartışmalı bir süreç yaşanmıştı. Ardından Apple, bu iddiaları kabul etmiş ve eski iPhone’ların aniden kapamasını önlemek için yeni gelen güncellemeler ile cihazların performansını düşürdüğünü açıklamıştı. Güç yönetimi özelliği adını verdiği bu konudaki tartışmalı açıklamasını daha önceden duymuş olabilirsiniz.

Not: Apple’ın yaptığı açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Güç yönetimi özelliği şu anda iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE(iOS 10.2.1 veya üzeri), iPhone 7 ve iPhone 7 Plus(iOS 11.2 veya üzeri) cihazlarını etkiliyor.

Siz de yukarıdaki telefonlardan birine sahip iseniz, telefonunuzun pil durumunu kontrol edin. Bataryası ile ilgili bir sorun varsa bu durum, telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Telefonunuzun pil durumunu kontrol etmek için birkaç uygulama indirebilirsiniz.

Güç yönetimi özelliği, aygıtın sıcaklığı, pilin şarj durumu ve pilin empedansının (iç direnç) birleşimine göre çalışır. Bu nedenle iOS, beklenmedik kapanmaları önlemek için bazı sistem bileşenlerinin (CPU ve GPU gibi) gösterdiği maksimum performansı dinamik olarak yönetir. Yani sistemin daha düzgün bir şekilde işlemesi için telefonunuzda performans düşüklüğü yaşanır.

iPhone’unuzun pil kapasitesi yüzde 80’in altına düşmüş ise pilini değiştirmeniz telefonunuzda bir performans artışı sağlayabilir.


iPhone’u Geri Yükleyin

Telefonunuzun yavaşlamasına iPhone’unuzun eskiyen pili neden olmamışsa o zaman farklı bir şey neden olmuş olabilir.

Birçok kullanıcı, iPhone’un geri yüklenmesinin yavaşlama sorununu ortadan kaldırdığını keşfetti. Siz de yavaşlayan iPhone'unuzu geri yüklemeyi deneyin. Bu işlemi yaktıktan sonra büyük bir ihtimalle telefonunuzun hızlandığını göreceksiniz.

Geri yükleme işi biraz zaman alabilir ancak hiçbir maliyeti yok. Bu nedenle pil değişimi yapmadan önce telefonunuzu geri yüklemeniz daha mantıklıca bir hareket olacaktır.

Ayrıca animasyonları hızlandırmak ve uygulama önbelleklerini temizlemek gibi iPhone’u hızlandırmanın başka yollarını da deneyebilirsiniz.

 Yorum yap

*