Sosyal Media
sengul

Yeni Nesil iPad Pro İncelemesi

Appe’ın geçtiğimiz gün tanıtımını yaptığı ve Türkiye dahil satış piyasasına çıkardığı yeni nesil iPad Pro’yu inceledik. İşte yeni nesil iPad Pro hakkında merak edilenler…

1- Tasarım

Yeni nesil iPad Pro 2018, önceki modellerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip. Home tuşunun kaldırılması ve ekran gövde oranının artırılması yeni iPad’i bambaşka bir tasarıma kavuşturmuş. Apple’ın ilk olarak iPhone X’da kaldırdığı Home tuşu, yeni nesil iPad’ler de artık bulunmuyor. Ancak iPhone’dan farklı olarak iPad Pro 2018’lerin ekranında çentik yer almıyor. Bu da çentiği sevmeyenlere iyi bir haber diyebiliriz.


Önceki modellerine göre daha ince ve hafif olan yeni iPad Pro, tasarım olarak da kavisli köşelere sahip. Ayrıca önceki iPad’lerden daha yüksek ekran gövde oranına sahip. Yani 11 inçlik yeni iPad Pro, 10.5 inçlik model ile neredeyse aynı büyüklüğe sahip olmasına rağmen daha fazla görüş alanı sunuyor.

Tasarım konusunda Apple’ın oldukça başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

2- Ekran

Yeni iPad Pro, önceki modellerden farklı olarak Liquid Retina ekran teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde, kenarlarda oluşan görüntü kaybı ortadan kalkıyor ve daha kaliteli bir görüntü oluşuyor. Ayrıca iPad Pro 2018, daha önceki modellerden daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip.


Tablette bulunan ProMotion teknolojisi sayesinde, ekran yenileme hızı otomatik olarak ayarlanıyor. Böylece tabletiniz ile hangi işi yaparsanız yapın gözleriniz yorulmadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Önceki modellerde bulunmayan Face ID teknolojisi, yeni iPad Pro ile kullanıcılarının hizmetinde olacak. iPhone ile benzer şekilde çalışan Face ID, farklı olarak iPad Pro’larda yatay olarak da çalışacak. Sizlerin de bildiği gibi Face ID iPhone’larda sadece dikey konumdayken çalışıyor.


TruDepth kameraya da sahip olan iPad Pro 2018 ile animoji ve memoji karakterleri oluşturabileceksiniz. Ayrıca portre modu ve Grup Face Time özelliğini de bu sayede kullanabileceksiniz.

3- Donanım

Yeni iPad Pro’larda Neural Engine birimine sahip A12X Bionic çip bulunuyor. 8 çekirdekli CPU ve 7 çekirdekli GPU ile üretilen A12X Bionic işlemcisi sayesinde iPad Pro 2018, MacBook’lara kafa tutacak performans sunuyor. Bu yüksek performansı ile de Xbox One S’in performansına yakın olacağı iddia edildi.


Neural Engine A12X Bionic işlemci ile gelişmiş yapay zeka desteği de sunan yeni nesil işlemci, Apple’ın bu zamana kadar çıkardığı en güçlü çip olarak gösteriliyor.

iPad Pro 2018’in güçlü işlemecisine 64/256/512 GB/1 TB dahili hafıza eşlik ediyor.

4- Kamera

iPad Pro 2018’de 12 MP’lik f/1.8 diyafram açıklığına sahip arka kamera bulunuyor. Kamerada HDR, panorama ve seri çekim modu gibi birçok özellik bulunuyor. Ayrıca 30 fps ve 60 fps 4K video çekim yapılabiliyor.


Tabletin ön kamerası ise 7 MP ve TrueDepth özelliğine sahip. Bu sayede iPhone X’da göremeye alıştığımız Face ID, animoji ve memoji özellikleri kullanılabiliyor.

5- Batarya

Yeni iPad Pro’nun bataryası, yaklaşık 10 saate kadar aktif olarak kullanılabiliyor. Yani batarya ömrünün bir önceki modellerle hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak önceki modellerden farklı olarak USB-C üzerinden bilgisayar veya güç adaptörüne bağlayarak şarj edilebiliyor. Yani yeni model iPad Pro’da Lightning portu yerine USB-C portu yer alıyor.

 Yorum yap

*