fcp
Gaming Gecesi Kampanyası 2024

Yüksek Performanslı Oyun Sistemi Nasıl Kurulur?

Serkan A. 13.01.2023 (Güncellenme: 19.07.2024) Takip et
Yüksek performanslı oyun sistemi kurmak istiyorsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.
Yüksek Performanslı Oyun Sistemi Nasıl Kurulur?

Yüksek performanslı oyun sistemleri, yeni nesil oyun sektörünün ihtiyaç duyduğu sistemlerden biridir. Artık, oyun teknolojileri o kadar çok gelişti ki yüksek performanslı bir sistem olmadan bu oyunları oynamak artık mümkün olmuyor. Bunu yapabilmek için kesinlikle yüksek performanslı bir oyun sisteminizin olması gerekiyor. Oyun yapımcıları, yeni nesil bilgisayar sistemlerini göz önünde bulundurarak geliştirdikleri oyunlarda sisteminize uygun ayar çeşitliliği bulundurabiliyor. Ancak, oyunu etkin bir şekilde oynayabilmek için en iyi ayarları tercih etmek gerekiyor. Bu aşamada bir oyunu en yüksek ayarlarda oynayabilmek için kesinlikle yüksek performanslı bir oyun sistemi kullanmak gerekiyor.

Yüksek performanslı oyun sistemi kurmak için yapmanız gereken tek şey son nesil bilgisayar sistemlerini tercih etmenizdir. Son nesil bilgisayar sistemleri en iyi şartlar altında üretilen yüksek performanslı bileşenlerden biridir. Bu bileşenleri bir araya getirerek yüksek performanslı bir oyun sistemi kurabilirsiniz. Tabii bu aşamada yüksek performanslı oyun sistemi kurarken parçaların birbiri ile uyumu çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bir oyun sistemi kuracaksanız ve bütçeniz kısıtlı ise bazı parçalarda sistem içeriğini az da olsa kısıtlama şansınız vardır. Buna da örnek vermek gerekirse; en iyi işlemciyi tercih etmek yerine daha uygun fiyatlı ve performans içeriği düşük bir işlemciyi tercih edebilirsiniz.

Yüksek Performanslı Oyun Sistemi Nasıl Kurulur?

Yüksek performanslı oyun sistemlerinde en çok dikkat edeceğimiz sistem bileşeni birinci sırada ekran kartıdır. Elbette işlemcinin de yeri çok büyüktür. Ancak, bir oyun tamamen grafiklerden oluştuğu için bu aşamada ekran kartının yüksek performanslı olması işlemcide ki büyük yük gücünü devralmasına sebep olur. Bu aşamada en iyi işlemciyi tercih etmek yerine en iyi ekran kartını tercih edip, daha uygun fiyatlı bir işlemci tercih edebilirsiniz.

Güzel bir sistem kurarken en çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kesinlikle havalandırma sistemidir. Etkili olmayan havalandırma sistemi, sistem içerisinde yer alan bileşenlerin fazla ısınmasına ve sistemin hava almamasına sebep olur. Bu aşamada fazla ısınan bileşenlerin ürettiği performans içeriğinin bir kısmı ısı ile kaybolarak sistemin yavaşlamasına sebep olur. Bunun yanı sıra bileşenlerin aşırı ısınması o bileşenin zarar görmesine de neden olabilir. Bu aşamada havalandırma sistemi kesinlikle çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Bu detaylara dikkat ettiğiniz taktirde güzel bir sistem kurabilirsiniz.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!