ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

MINING amaçlı kullanılan Ekran kartları üretici tarafından garanti dışı bırakılabilir.

Asus ROG-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı Genel Özellikler

Asus ROG Strix Radeon RX 5700 XT OC Edition • Artırılmış Saat Hızı: ~2035MHz (OC Modu)/ ~2010Mhz (Gaming Modu)
• Eksen Teknolojili Fanlar, daha uzun kanatlar ile daha küçük yuvalar kullanıyor ve hava basıncını artırıyor.
• 0 dB Teknolojisi yüksek performans gerektirmeyen oyunları sessiz bir şekilde oynamanızı sağlıyor.
• 2.7-Slot Tasarımı, üç adet güçlü Eksen Teknolojili fanlardan tam anlamıyla yararlanarak soğutma yüzeyi alanını genişletiyor.
• Auto-Extreme Teknolojisi, güvenilirliği artırmak için otomasyondan yararlanıyor.
• Super Alloy Power II, üst düzey alaşımlı bobinler, katı polimer kapasitörler ve bir dizi yüksek akımlı güç aşaması içeriyor.
• MaxContact Teknolojisi, daha gelişmiş termal aktarım için GPU yongasına 2 kat daha fazla temas ediyor.
PCB’nin bükülmesini ve iletken hatların hasar görmesini önleyen bir Koruyucu Arka Plaka ile güçlendirildi.
• ASUS FanConnect II, en uygun sistem soğutması için hibrit kontrollü 2 adet fan başlığı kullanıyor.
• Aura Sync sayesinde özelleştirmelerinizi ve aydınlatma efektlerinizi uyumlu diğer donanımlarınız ile senkronize edebilirsiniz.
• GPU Tweak II, kullanışlı performans ayarları, termal kontroller ve sistem takibi sunuyor.

Uçuşa Geçin Standart oyun deneyimi için 1440p en uygun nokta haline geldi. ROG Strix Radeon RX 5700 XT de bu kategoriye hükmediyor. PCB yüzeyindeki bileşenler Auto-Extreme Teknolojisi ile hassas bir şekilde lehimlendi. GPU ise MaxContact özelliği ve büyük bir soğutma bloğu ile soğutuluyor. Üst kısımdaki üç fan yeni Eksen Teknolojisi tasarımımızdan yararlanıyor. Bu fanlar bir önceki nesilde sektöre liderlik eden fanların da önüne geçiyor. Bu katmanlar arasında 0dB modu, IP5X standardında toz geçirmezlik, sağlamlaştırılmış çerçeve ve daha birçok özellik yer alıyor.
Eksen Teknolojili Fan Tasarımı - Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü Üst seviye ROG ekran kartlarının yeni nesli için tasarlanan Eksen Teknolojili Fanlar, daha uzun kanatlara sahip olmak için daha küçük yuvalar kullanıyor ve aşağı yönlü hava basıncını artırmak için bir bariyer halkasından yararlanıyor.
0dB Teknolojisi - Sessiz Zeka GPU çekirdek sıcaklığı 60 derecenin altına düştüğünde gelişmiş dahili kontrolcü fanları durdurur. Böylece oyun keyfini sessiz bir ortamda yaşayabilirsiniz. Sıcaklık belirli eşiği geçtiğinde fanlar otomatik olarak çalışmaya başlar.

2.7-slot Tasarımı İle Isıyı Dağıtın ROG Strix RX 5700 XT, büyüdükçe daha iyi olan geniş bir soğutma bloğu taşıyabilmek için 2.7-slot yer kaplıyor. Ekstra termal tavan boşluğu hız aşırtma potansiyelini artırıyor ve fanların hafif yükte daha düşük hızlarda çalışmasını sağlar.
Çift Bios İle Akıllı Seçim Yapın Düşük çekirdek sıcaklığına mı yoksa düşük gürültü seviyesine mi öncelik veriyorsunuz? Performans modu, kartların her an serin kalması için fanların dönmesini sağlar. Sessiz mod ise aynı güç hedefini ve üst düzey ayarları korur fakat orta seviye sıcaklıklarda daha sessiz çalışmak için daha az agresif bir fan programı uygular. Daha fazla özelleştirme ve kontrol seçenekleri için GPU Tweak II yazılımına göz atın.

Auto−Extreme Teknolojisi - Hassas Otomatik Üretim Auto-Extreme Teknolojisi, endüstride yeni standartlar belirleyen ve tüm lehim işlemlerinin tek seferde yapılmasını sağlayan bir otomatik üretim sürecidir. Bu süreç, bileşenler üzerindeki termal zorlanmayı azaltıyor ve güçlü temizlik kimyasallarının kullanılmasını önlüyor. Sonuçta doğaya daha az etki eden, üretimde güç tüketimini azaltan, daha güvenilir bir ürün ortaya çıkıyor.
Super Alloy Power II - Üst Düzey Güç Bileşenleri RDNA mimarisi değişen oyun ve uygulama iş yükleriyle başa çıkmak için hızı anında değiştirebiliyor. Bu da hız arttığında oluşan akımın üstesinden gelebilen bir güç dağıtım devresine ihtiyaç doğuruyor. ROG Strix RX 5700 XT, bir dizi birinci sınıf kapasitör, MOSFET ve alaşım çekirdekli bobinlerle donatıldı ve bu sayede performansı en üst seviyeye taşıyor.
MaxContact Teknolojisi - Hassas Üretim Isı Dağıtıcısı Endüstride bir ilk olan MaxContact teknolojisi, GPU yongasına 2 kat daha fazla temas eden bir ısı dağıtma yüzeyi oluşturmak için hassas üretim teknikleri kullanıyor. Bunun sonucunda termal aktarım daha iyi seviyeye geliyor.

Güçlendirilmiş Çerçeve, Lider Mimari PCB'nin bükülmesini ve yatay olarak eğilmesini önleyen metal bir parça.
Aura Sync İle Rakipleri Gölgede Bırakın ROG Strix RX 5700 XT'de ön muhafaza ve arka plakada Aura RGB aydınlatma bulunur. Tamamen özelleştirilmiş bir oyun sistemi için Aura Sync yazılımını kullanarak uyumlu ürünlere bağlanın. Işıkları müziğe göre senkronize edebilir, sıcaklığa göre renk değiştirmelerini sağlayabilir veya çeşitli desen ve sabit yanma seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Sisteminiz için parça toplarken Aura Sync logosunu aramayı unutmayın.
Gizli Mod - Siz de Bir Ninja Olun Bazen tüm ışıkları kapatmak istersiniz... İşte bu yüzden ekran kartınıza kullanışlı bir gizli mod düğmesi ekledik. Tek bir tuşa basarak, renk dünyasının efendisiyken gizli bir ninjaya dönüşebilirsiniz.

ASUS FanConnect II İle Daha Akılı Fan Hızı ASUS FanConnect II'de, daha uygun bir sistem soğutması için hem PWM hem de DC sistemlerine bağlanabilen, hibrit kontrollü bir 4-pin başlık yer alıyor. Bağlanan fanlar GPU ve CPU sıcaklıklarına tepki veriyor. Böylece siz ne yaparsanız yapın, sisteminiz en uygun şekilde soğutuluyor. Kapsamlı bir grup ayar seçeneği sayesinde fan hızlarını kendi tercih ettiğiniz soğutma ve gürültü dengesine göre belirleyebilirsiniz.

AMD Radeon FreeSync İle Sizi İçine Çeken Oyun Dinamikleri Takılma ve yırtılmasız oyunları, birçok ASUS monitörde bulunan AMD Radeon FreeSync 1 ve FreeSync 2 HDR2 teknolojileriyle deneyimleyin.

Radeon Anti-Lag Her kare ve tıklamanın önemli olduğu zamanlarda AMD Radeon Anti-Lag, oyuncular ve rekabetçi eSports oyuncuları için en önemli araçtır ve sahip olunması gereken bir özelliktir. Radeon Anti-Lag, bir tuşa basmakla veya fareyi hareket ettirmekle bir oyuncunun arasındaki süreyi en aza indirerek ve bu cevabın ekranda görünmesini sağlar.

Akıllı Keskinleştirme Teknolojisi Radeon Görüntü Keskinleştirme (RIS), en az performans etkisi ile canlı görünen görseller sunmak ve ayrıntıları akıllıca geliştirmek için tasarlanmış kontrast uyumlu bir keskinleştirme algoritmasıdır.

FidelityFX FidelityFX, ek yükü azaltmak ve GPU'nuza uygun visseral deneyimleri serbest bırakmak için birden fazla efekti otomatik olarak daha az gölgelendirici geçişine daraltan yüksek kaliteli bir işlem sonrası oluşan efekt koleksiyonudur.
GPU Tweak II İle Takip Et ve Ayarla ASUS GPU Tweak II aracı, ekran kartı performans ayarını bir üst seviyeye taşıyor. Bu araç; GPU çekirdek saat hızları, bellek frekansı, voltaj ayarları gibi birçok kritik ayarı yapmanızı ve özelleştirilebilir bir arayüz üzerinden her şeyi gerçek zamanlı olarak takip etmenizi mümkün kılıyor. Kartınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak çok sayıda özellik arasında gelişmiş fan kontrolü de bulunuyor.
XSplit - Üst Düzey Yayıncılık XSplit; oyun içi not ekleme ve diğer gelişmiş özelliklerle üst düzey bir yayıncılık deneyimi sunuyor. Belirli ASUS ekran kartlarını satın alınca verilen ücretsiz lisansın tadını çıkarın. İnternette görüşürüz!
wtfast - Gecikmesiz Oyun Keyfi Gecikme, bekleme ve kayıp paketlerin olmadığı bir oyun deneyimi yaşamanıza yardımcı olmak içn wtfast ile iş birliği yaptık. 6 aylık wtfast Gamers Private Network üyeliğiyle daha akıcı bir çevrim içi oyun deneyimi için düşük ping'lerin keyfini sürün. Bir ASUS ekran kartı satın alın ve beklemekten kurtulun!
Quantumcloud - GPU'nun Gücüyle Kâr Edin Quantumcloud boşta duran GPU'nuzu çalıştırarak zahmetsizce ekstra para kazanmanızı sağlayan basit ve güvenli bir hizmettir. Kullanımı kolay bir uygulamayla bilgisayarınız bulut tabanlı uygulamaların çalışmasına yardımcı olur, bu süreçte de para kazandırır. Kazandıklarınız otomatik olarak WeChat veya PayPal hesabınıza aktarılır ve Quantumcloud internette hiçbir kişisel verinizi saklamadığından gizliliğiniz de bozulmaz. Şimdi para kazanmaya başlayın!
AMD Radeon Yazılımı Adrenalin 2019 Edition Kararlı Yazılım
Radeon Yazılımı, oyun içi görünümü özelleştirmek, oynanışı kaydetmek, performansa ince ayar yapmak, sürücüleri güncellemek ve çok daha fazlasını yapmak için araçlar sunan, güçlü bir merkezdir. En yeni sürümü, giriş gecikmesini azaltan, oyunun tepki süresini artıran ve çoğu oyunda gözle görülür bir avantaj sağlayan Radeon™ Anti-Lag özelliğini barındırıyor.

Teknik Özellikler
Grafik İşlemci AMD Radeon RX 5700 XT
Bus Veri Standardı PCI Express 4.0
OpenGL OpenGL®4.6
Video Belleği GDDR6 8GB
Engine Clock – OC Mode P Mode : 1840 MHz (Base clock), 1965 MHz (Game clock), ~ 2035 MHz (Boost clock)
Engine Clock – Gaming Mode P Mode : 1770 MHz (Base clock), 1905 MHz (Game clock), ~ 2010 MHz (Boost clock)
İşlem Çekirdeği 2560
Bellek Hızı 14 Gbps
Bellek Arayüzü 256-bit
Çözünürlük Dijital Maks. Çözünürlük:7680x4320
Arayüz HDMI Çıkışı: Var x 1 (HDMI 2.0b) / Display Port: Var x 3 (DisplayPort 1.4) / HDCP Desteği: Var
Maksimum Ekran Desteği 6
NVlink/ Crossfire Desteği Var
Önerilen PSU 600W
Güç Konnektörleri 2 x 8-pin
Aksesuarlar 1 x Quick Guide, 1 x ROG Velcro Hook & Loop
Yazılım ASUS GPU Tweak II & Driver
Boyutlar 30.5 x 13 x 5.4 cm (12 " x 5.1 " x 2.1 " İnç)
Slot 2.7 slot

Asus Rog-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı Özellikleri

 • Chip SetiAMD
 • Bellek8 GB
 • Bit Değeri256 Bit
 • Grafik İşlemcisiRadeon RX 5700 XT
 • Bağlantı TipiHDMI, DisplayPort
 • DirectX DesteğiDirectX 12
 • OverclockVar
 • DVI ÇıkışıYok
 • HDMIVar
 • Display ÇıkışıVar
 • Open GLOpen GL 4.6
 • Soğutucu TipiÜçlü Fan
 • Garanti Süresi36 Ay
 • Garanti KoşuluMINING amaçlı kullanılan Ekran kartları üretici tarafından garanti dışı bırakılabilir.
 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.750,26 TL 17.500,52 TL +0
 • 5.890,54 TL 17.671,63 TL +0
 • 4.461,53 TL 17.846,12 TL +0
 • 3.604,82 TL 18.024,09 TL +0
 • 3.034,27 TL 18.205,64 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.712,57 TL 17.425,13 TL +0
 • 5.859,46 TL 17.578,38 TL +0
 • 4.433,59 TL 17.734,35 TL +0
 • 3.576,74 TL 17.883,69 TL +0
 • 3.007,52 TL 18.045,14 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.753,87 TL 17.507,73 TL +0
 • 5.896,06 TL 17.688,19 TL +0
 • 4.467,63 TL 17.870,52 TL +0
 • 3.611,71 TL 18.058,57 TL +0
 • 3.041,77 TL 18.250,62 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.758,38 TL 17.516,76 TL +0
 • 5.899,13 TL 17.697,40 TL +0
 • 4.470,45 TL 17.881,81 TL +0
 • 3.613,63 TL 18.068,17 TL +0
 • 3.043,40 TL 18.260,43 TL +0
 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 4.346,03 TL 17.384,12 TL +2
 • 3.505,88 TL 17.529,41 TL +2
 • 4.419,75 TL 17.678,98 TL +0
 • 3.565,85 TL 17.829,26 TL +0
 • 2.997,02 TL 17.982,12 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.753,96 TL 17.507,91 TL +0
 • 5.895,94 TL 17.687,82 TL +0
 • 4.467,86 TL 17.871,46 TL +0
 • 3.611,79 TL 18.058,95 TL +0
 • 3.041,74 TL 18.250,42 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.753,96 TL 17.507,91 TL +0
 • 5.895,94 TL 17.687,82 TL +0
 • 4.467,86 TL 17.871,46 TL +0
 • 3.611,79 TL 18.058,95 TL +0
 • 3.041,74 TL 18.250,42 TL +0
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.685,84 TL 17.371,68 TL +0
 • 5.832,30 TL 17.496,91 TL +0
 • 4.405,99 TL 17.623,97 TL +0
 • 3.546,87 TL 17.734,35 TL +0
 • 2.974,35 TL 17.846,12 TL +0
 
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Taksit Tutarı Toplam Tutar
 • 16.989,50 TL 16.989,50 TL +0
 • 8.692,06 TL 17.384,12 TL +0
 • 5.838,92 TL 17.516,76 TL +0
 • 4.412,40 TL 17.649,60 TL +0
 • 3.556,89 TL 17.784,47 TL +0
 • 2.986,59 TL 17.919,53 TL +0
16.989,50 TL Havale, EFT ödeme
incehesap.com’dan yaptığınız alışverişlerin ödemesini kredi kartı, banka kartı, sanal kart, Havale ve EFT ile gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda ödeme yöntemi şu an için kullanılmamaktadır.
Asus Rog-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
Puan Ortalaması 5,0
Bu ürüne verilmiş puanlar

Asus Rog-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı

Yorum Yap
Üye resmi
Ürüne Puan Verin
GİRİŞ YAPINIZ
FACEBOOK İLE BAĞLAN
5

Araştırarak aldım tabiki ürün gayet güzel ve verimli üst modelleri çıksa da astronomik rakamlarda bu fiyata yakın olanlar biraz daha ekleyip bunu alırlarsa kesinlikle daha iyi bir tercih yapmış olurlar uzun vadede..
Üye resmi
İsmet Tural 26 Kas 2020
harika
Uzun zamandır araştırdığım bir üründü. Ekran kartının performansı çok iyi oyunlarda bunu çok iyi hissettiriyor. Sıcaklık ve FPS değerleri mükemmel. RGB renkleri program üzerinden kontrol edilebiliyor. Uzun zaman boyunca kullanmak isterseniz hiç düşünmeden almanızı tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.
Üye resmi
Nihat Kurtuluş 20 Eki 2020
asus bu işi biliyor
amd kart alacaksanız kesınlıkle asus rog strix olsun kallavi bir kart
Üye resmi
Hasan Güç 01 Eki 2020
Asus Rog Strixx
Ürünü 5 aydır kullanıyorm ilk etapda ısınma sorunu vardı suan çözdüm 3 yıl garantili olması artısı
Üye resmi
Denizhan Akgün 29 Ağu 2020
Asus Kalitesi ve Üstün Mühendisliği.
Ürünü 5 aydır kullanmaktayım, Diğer firmaların modellerine oranla fiyatı birazcık yüksek kalsada, verdiğiniz paranın karşılığını; Serinlik, Sessizlik ve Görünüşüyle kat ve kat karşılamakta. Ve ayrıca çoğu firmanın aksine 3 yıl garanti imkanıyla, kaçırılmıycak bir kart.. Alıcak olanlar düşünmeden satın alabilirler.
Üye resmi
İbrahim Yıldırım 18 Ağu 2020
Efsane performanslı
Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Performansı çok iyi.. 8 gb bellek ve 256 bit veri yolu ile güncel tüm oyunları sorunsuz oynuyorum. Fan sesi çok düşük ve ısı kontrolü çok iyi.. Tavsiye ederim.
Üye resmi
Latif Özer 05 Haz 2020

Merhabalar, Asus kalitesine yakışır bir ürün olmuş. Soğutma olarak sizi tatmin edecek seviyelerde ve yakışıklılığıyla kasanıza renk katacak. Performans olarak piyasada bulunan muadil diyebileceğimiz kartlara karşı üstün gelmektedir. Tüm incelemeleri internet ortamında bulabilirsiniz kafanız rahat olsun.
Üye resmi
Aras Kaya 29 May 2020

Gaming gecesi indiriminden aldığım ürün bir sonraki gün kargoya verildi ve kısa sürede elime ulaştı.Isınma gibi sorunlarla karşılaşmadım.Güçlü bir kart incehesap.com a teşekkür ederim.
Üye resmi
Sunay Tavukçu 26 May 2020
f/p urunu
Urun elime ulaşır ulaşmaz stres ve oyun testlerini yapmaya başladım gta5' ne kadar ayar varsa sona çektim monitörumun desteklediği 60 sabit fps den duşmuyor. Ayrıca furmark 2k testinde 72 derece uzerini görmedim. Nvidia tarafında 2070 super ve 2080 ayarında bi kart. Şimdide bu karta yakışır bir monitör lazım burdan incehesap yetkililerine mesaj olsun :)
Üye resmi
Yahya Mücahidoğlu 22 May 2020
SÜPER
Son derece kaliteli Komponentler Kulanılmış Olup, Kendiminde Büyük bir zevkle kullandığı karttır. Soğutması Kaliteli Olup Uzun seneler Keyifle Kullanırsınız Tavsiye ederim.
Üye resmi
Yahya Sansar 22 May 2020
SÜPER
Son derece kaliteli Komponentler Kulanılmış Olup, Kendiminde Büyük bir zevkle kullandığı karttır. Soğutması Kaliteli Olup Uzun seneler Keyifle Kullanırsınız Tavsiye ederim.
Üye resmi
Özgür Can Sönmez 24 Nis 2020

3 Fanlı alınabilecek en iyi model olduğunu düşünüyorum. Ne ısınma ne ses şikayetim var herşey stabil
Üye resmi
Soner İnce 29 Oca 2020
Asus Rog Strix RX5700XT
Ürünü Satın Aldım Ve Deneyimledim Sıcaklık pubg lite 200 hz 200 fpsde ultra ayarlarda 56 derecelerde fan dahi çalışmaya ihtiyaç duymuyor henüz internetim bağlanmadı daha yeni oyunlarıda deneyimleyeceğim gayet performanslı ve soğuk bir kart incehesaba teşekkürler.

incehesap.com 2008 yılında kurucularımızın teknolojik ürünlerde ismi bilinen firmaların keyfi zamlarına, fiyat politikalarına ve bu sektörde oluşturdukları tekele karşı gelmek için kurdukları bir hayal ile serüvenine başladı.

Kuruluşundan bugüne kadar, elektronik ürünleri olabildiğince uygun fiyata sağlayabilmek için reklam yapmadı, mağaza açmadı ve asla abartılı fiyat etiketleri kullanmadı. Yıllar içinde bir çok dünya markası, yüzlerce uzman personel ve yüzbinlerce teknoloji tüketicisinin dahil olduğu serüven bir tık öteye taşındı.

Yani;
incehesap.com teknolojik ürünlerde uygun fiyat, kaliteli hizmet, hızlı ve güvenilir alışveriş politikası ile çalışan uzman personelin müşteri memnuniyetini üst seviyede tutması üzerine organize edildi.

Bu serüvenin içinde ziyaretçilerimize geniş ürün yelpazesinden, vakit kaybettirecek detaylarla uğraşmadan keyifle alışveriş yapmak ve istedikleri ürünleri hak ettiği fiyata almanın huzurunu yaşamak kaldı.

Biz incehesap.com olarak sadece teknolojik ürün sağlamıyor aynı zamanda hayallerimizi paylaşıyoruz. Bu nedenle bizi tercih eden her bir kişinin abartılı fiyatlara karşı duruşumuzu ve hayallerimizi desteklediğini biliyoruz.

Yorulmadan, azimle ve asla pes etmeden ilerlediğimiz bu yolda bize destek verdiğiniz ve bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

incehesap.com
  Arama Sonuçları
   0 Sepetim Sepetiniz Boş
   • Sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır
   Asus Rog-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
   Asus Rog-Strix-RX5700XT-O8G-Gaming AMD Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
   Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   Sitemizle ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi formu doldurarak bize iletebilirsiniz.