Sosyal Media
yunus

4K Çözünürlük Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Gerçek!

4K LED TV'lerde yapılan ve günlerce süren incelemelerin ardından, bu yeni nesil çözünürlüğün gizemleri birer birer açıklanmaya başladı. İşte 4K ULTRA HD TV’lerin açığa çıkan gerçekleri…

Ekrandaki görüntüden, 4K/UHD mi yoksa 1080p(HD) mi olduğu anlaşılması çok zor 

Biri 4k, diğeri de 1080p olan aynı boyutlardaki iki televizyonda yapılan incelemelerde, 2 çözünürlüğün pek ayırt edilemediği görülmüştür. 4K TV’lerdeki ekstra piksellere rağmen çoğu zaman görüntüler neredeyse birbirinin aynısıydı. Farkı, sadece 4K TV’ler için özel olarak üretilen demo görüntüleri izlerken görebilmektesiniz. Daha büyük boyutlardaki TV’lerde bu fark daha da belirgin olmaktadır. Ama yine de bir tablet veya akıllı telefon ekranındaki piksel kalitesini beklemeyin. Çünkü bunlara gözlerinizden santimlerce uzaklıktan bakarken, televizyonları odanın bir ucundan izlersiniz. Aradaki görüntü farkı bu yüzden çok fazla olmayacaktır.

En yüksek görüntü kalitesi için yine de bir 4K/UHD almak zorundasınız

Bu televizyonlarda gerçekten çok yüksek görüntü kalitesine sahip. Bu kadar para verip alınca tabi öyle olmak zorundalar. LED arka yerel karartma teknolojisi en önemli özelliklerden biridir ve genellikle her LCD TV’de daha iyi performans sağlar. Yerel karartma özelliğinin veya çözünürlükle alakası olmayan diğer görüntü kalitesi arttıran özelliklerin, sadece en pahalı televizyonlarda olacağı bir gelecek hiç de uzakta değil. 4K televizyonlarda standart gelen Smart TV veya 3D gibi özellikleri zaten biliyorsunuz. Birinci sınıf görüntü kalitesi için bu özellikleri de göz ardı edemezsiniz. Bu arada görüntü kalitesinde Plazma TV’leri unutmamak gerekir. OLED TV’ler de dahil olmak üzere en iyi görüntü kalitesini Plazma TV’ler verir ama gelecekleri büyük bir soru işaretidir.


Tanıtım ve içerik eksikliğine rağmen, kısa zamanda çok popüler olacaklar

LCD TV’lerin 4K çözünürlükteki üretimi çok kolay. Bu yüzden çok kısa sürede fiyatları en uygun düzeye çekilip yaygınlığı artacaktır. Panasonic 2016 yılında satılan 60 inç üstü TV'lerin yüzde 40’ının 4K olacağını öngörüyor. DisplaySearch, LCD panel üreticileri 2014 yılında 30 milyondan fazla 4K TV nakliye hedefine ulaşırsa, 4K’nın hızla en benimsenen TV özelliği haline geleceğini iddia etmektedir. Ekonomik 4K TV’ler Çin’de yaygınlaşmaya başladı. Bunların başında Seiki ve TCL gibi markalar geliyor. ABD pazarına 50 inç TV’lerde 1000$ fiyat etiketiyle girerek fiyat rekabetini kızıştırmıştır.

1080p TV’lerin ömrü kolay kolay tükenmeyecek

4K videoların ilk örneklerini YouTube’da görmeye başladık bile. Daha fazlası, Netflix videoları, 4K Blu-ray diskleri ve internetten indirilen videolar şeklinde önümüzdeki yıl gelecektir. Ama yine de, TV yayıncıları ve üreticilerinin, tüm HD ekipmanlarını, 4K uyumlu ekipmanlarla değiştirmesi çok uzun zaman alacaktır ve tamamen değiştirdiklerinde bile, o yayınların HD rakiplerinden çok fazla farkının olacağına hiçbir garanti olmayacaktır. Bugün bile HD yayınların görüntü kaliteleri farklılıklar gösteriyor. Ve bunun çözünürlükle alakası yok, tamamen bant genişliğinden kaynaklanan kalite farklılıklarıdır. Bu arada, önümüzdeki yıllarda alacağınız 1080p TV ise mükemmel kalmaya devam edecektir. Tabii, 4K çözünürlükteki en son 4K içerikleri oynatamayabilirsiniz ama aradaki farkı anlamanız da pek mümkün olmayacak.
Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Burak Havva 09/11/2019 21:27

    Bu konuda sıfır bilgi sahibiyken sayenizde en azından televizyon alırken asıl ihtiyacım olan kadar bilgi sahibi oldum cidden çok faydanız oldu tşk ederim