Sosyal Media
yunus

CES 2019: Intel Yeni 10nm Ice Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel yeni 10nm Ice Lake işlemcilerini CES 2019 fuarı kapsamında görücüye çıkardı.

Intel’in Sunny Cove işlemcisinde kullandığı mikro mimarisi baz alınarak üretilen ve Thunderbolt 3, Wi-Fi 6 ve DL Boost teknolojilerini destekleyen yeni Ice Lake işlemcileri 2019 yılının sonuna doğru bilgisayarlarda karşımıza çıkmaya başlayacak.

Yıllardan beri mükemmelleştirilmeye çalışılan 10nm işlemci tasarımı şirketin yeni Ice Lake işlemcileri sayesinde son haline bürünmüş durumda. İlk olarak 2016 yılında piyasaya sürülen Cannon Lake serisi ile tanıtılması planlanan 10nm tasarımı 2018 yılında tanıtılmak üzere ertelenmişti. Ancak Intel’in 2018 yılında piyasaya sürdüğü Coffee Lake, Kaby Lake ve yenilenmiş Coffee Lake işlemciler ile birlikte, 10nm tasarımı biraz daha geciktirilmiş oldu.

“LakeField” işlemci

Intel CES 2019 fuarı kapsamında başarılı bir şekilde tamamlanabilmiş olan ilk yığın işlemcisi LakeField modelini sergiledi. Yeni işlemcinin tasarımı Foveros 3D tasarımı baz alınarak tamamlanmış. Kabaca anlatmak gerekirse sistem şu şekilde işliyor; yığın çip teknolojisi, her biri bilgisayarın farklı bir bileşenini çalıştırmak üzere görevlendirilmiş bir dizi küçük çipin(chiplet) bir araya toplandığı bir sistem. Üst üste gelecek şekilde bir yığın halinde dizayn edilen bu küçük çipler aynı anda ve beraber çalışarak tek bir çip gibi davranıyor. Şirketin açıklamasına göre, LakeField işlemcisinin gücü, 4 adet düşük-güçte Atom işlemcinin ve Sunny Cove işlemcinin gücünün toplamına eşit.

Kullanım alanı tamamen farklı olan LakeField işlemciler ile katlanır akıllı telefon, tablet ve tek çekirdek gerektiren diğer cihazlar hedef alınmış.

6 Yeni 9. Nesil İşlemci

Intel aynı zamanda masaüstü ve dizüstü bilgisayar için ürettiği 9.Nesil işlemcilerine tam 6 yeni üye daha ekledi. Boyutlarına göre sıralanan yeni işlemciler Core i3’ten Core i9’a kadar geniş bir aralığa sahip. Şimdilik sadece 14nm teknolojisiyle üretilen 6-lı Core i5-9400 hakkındaki detayları bildiren Intel’in diğer işlemcileri hakkındaki detayları da kısa bir süre içinde duyurması bekleniyor.

Geçen sene tanıtılan ve oyuncu odaklı olarak üretilen 9. Nesil Intel Core işlemciler, şirket tarafından “Dünya’nın en iyi oyun işlemcisi” şeklinde lanse edilmişti. Yapılacak olan iyileştirmeler Intel’in bu ünvanı korumasına yeterli olacak gibi duruyor olsa da gerçek sonucu bekleyip göreceğiz.Yorum yap

*