Sosyal Media
sengul

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Piksel Nedir?

Televizyon, monitör, tablet ve telefon ekranını oluşturan en küçük birim pikseldir. Kısacası, piksel görüntünün yapıtaşıdır. Milyonlarca pikselin bir araya gelmesi sonucunda görüntü oluşur. Elektronik cihazdaki piksel sayının toplamı çözünürlük olarak adlandırılır. Ne kadar çok piksel varsa, çözünürlük yani görüntü kalitesi o kadar yüksek olur. 


Ölü Piksel Nedir? 

Görüntüleme işlevini yerine getiremeyen piksel ölü piksel olarak adlandırılır. Ölü pikseller, pürüzsüz görüntünün oluşmasını engeller. Peki, yeni aldığınız cihazın ekranında ölü piksel olup olmadığını nasıl test edebilirsiniz? 

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle monitörünüzü tamamen temizleyin,
  2. Öpiksel testi sayfasını açın,
  3. Testi tam ekrana uygulamak için F11 tuşunu kullanın,
  4. Test tamamlanana kadar devam edin,
  5. Tam ekran moduna geçtikten sonra ekranı inceleyin. Ölü pikselleri görebilir, testi sonlandırabilirsiniz. 

Yetkili Firma İle İletişime Geçin 

Genellikle 4 veya daha az sayıdaki ölü piksel görüntü kalitesini olumsuz etkilemez. Eğer daha fazla ölü piksel bulunuyorsa cihaz garanti şartlarını okuyup yetkili firma ile iletişime geçebilirsiniz. 

Şunu belirtmekte fayda var, ölü pikseller sadece fabrikasyon hatası ile oluşmaz, düşme, çarpma ve darbeler ölü piksel oluşturabilir. Bu nedenle, naçizane tavsiyemiz yüksek meblağlar ödediğiniz elektronik cihazları dikkatli kullanmak olacaktır. 


Yorum yap

*