Sosyal Media
sengul

Saferi’de İz Bırakmadan Gezinmenin 4 Yolu

iPhone ve iPad’iniz ile Apple’ın internet tarayıcısı Safari’de gezinirken hangi sitelere girdiğiniz, hangi ürünlere baktığınız gibi davranışlarınız uygulamanın ön belliğinde saklanır. Ancak Safari’de gezinirken izini belli etmek istemiyorsanız alacağınız birkaç önlem oldukça işinize yarayacaktır. İşte Safari’de iz bırakmadan dolaşmanın 4 farklı yolu…

1- Gizlilik ve Güvenlik Seçeneklerini Açın


Safari’nin “Gizlilik ve Güvenlik” bölümündeki seçenekleri aktif hale getirin. Bunun için Ayarlar>>Safari bölümüne gidin. Gizlilik ve Güvenlik başlığı altında; Siteler Arası İzlemeyi Engelle, Tüm Çerezleri Engelle, Kamera ve Mikrofon Erişimini Önleme, Sahte Web Sitesi Uyarıları Verme gibi etkinleştirebileceğiniz birçok özellik bulacaksınız. Gizliliğinizi artırmak için bunları etkin hale getirin.

2- VPN Kullanın


VPN kullanmanız gizliliğinizi artıracaktır. Çünkü VPN uygulamaları, internet verileriniz için güvenli bir erişim yöntemi oluşturur ve yaptıklarınızı şifreler. Böylece internette nerelerde dolaştığınız belli olmaz. Ücretli ve ücretsiz birçok VPN uygulaması bulunuyor. Bunlardan güvenilir olanları indirip kullanabilirsiniz.

3- Safari’yi Özel Modda Kullanın

Gizliliğinizi artırmak için Safari uygulamasında bulunan “Özel Mod” seçeneğini kullanın. Safari uygulamasını özel modda kullanmak için;


I- Safari’yi açın.

II- Sağ alt köşedeki Sekmeler simgesine basın.

III- Şimdi sol alt köşedeki “Özel” seçeneğine hafifçe dokunun.  Böylece özel tarama modu etkinleşecektir. Özel moda geçtiğinizi belli etmek için Safari koyu renk olacaktır.

4- DuckDuckGo kullanın


DuckDuckGo, gizliliğe son derece önem veren bir rama motorudur. Uygulama, mümkün olduğu kadar  şifreli bağlantılar sağlar, izleme girişimlerini engeller ve arama geçmişini takip etmeyen özel aramayı otomatik olarak etkinleştirir. Uygulamayı indirdikten sonra Safari ayarlarında varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo ayarlayabilirsiniz.

Ted

Yorum yap

*