Sosyal Media
sefa

Windows 10 Mayıs Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Microsoft, uzun süredir çalışmaları devam Windows 10 için Mayıs 2019 güncellemesini nihayet yayınladı. Yeni güncelleme ile Windows 10’a birçok özellik geldi. İşte gelen yeni özelliklerden birkaçı…

1- Windows Sandbox

Bir programı bilgisayarınıza yüklemeden önce test etmek istiyorsanız önceden üçüncü parti uygulamalarından bir emülatör indirmeniz gerekiyordu. Ancak yeni güncelleme ile artık buna gerek kalmadı. Microsoft, Mayıs 2019 güncellemesi ile kendi emülatörü olan Windows Sandbox’ı kullanıma sundu.


Hemen hatırlatalım ki; Şimdilik sadece Windows 10 Pro veya Windows 10 Enterprise kullanıcıları bu özellikten faydalanabiliyor. Diğer kullanıcılar üçüncü parti uygularından yararlanamaya devam edecek.

2- Beyaz Renk Tema

Son zamanlarda karanlık mod özelliğini çok duyamaya başladık ve işletim sistemlerinde artık bu özellik kullanılmaya başlandı. Windows ise, yayınladığı yeni güncelleme ile daha açık renkli bir tema yayınladı.


Güncellemeyi yükledikten sonra bu yeni temayı kullanabilirsiniz. Bunun için; masaüstüne sağ tıkladıktan sonra Kişiselleştirme ardından Temalar bölümüne gelin. Buradan Varsayılan Windows Modunu ve Varsayılan Uygulama Modunu Seçin bölümünden yeni temayı seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

3- Gelecekteki Windows Güncellemelerini Duraklatma

Windows 10 Pro veya Enterprise kullanıcıları tüm Windows güncellemelerini makul bir süre için duraklatma seçeneğine sahip oldu. Örneğin kullanıcılar; “Güncelleştirmeleri 15 günlüğüne duraklat” seçeneğine sahip. Ancak bu sürenin 35 gün ile sınırlı olduğunu da unutmamak gerekiyor.


4- Bilgisayara Yüklü Gelen Uygulamaları Kaldırma

Yeni güncellemeden önce Windows 10 ile yüklü gelen uygulamalar, pek kullanışlı değildi. Üstelik bu uygulamalar, kaldırılamıyordu. Ancak yeni güncellemeden sonra artık istenmeyen uygulamalar kaldırılabilecek. İşte kaldırılabilecek uygulamalar…


3B Görüntüleyici

Hesap Makinesi

Takvim

Groove Music

Posta

Filmler ve TV

Paint 3D

Snip & Sketch

Yapışkan Notlar

Ses Kaydedici

5- Emojiler

Yeni güncellemeden sonra “Windows + ;” tuşlarına basarak emoji penceresini açabilir buradan isteğiniz emojiyi seçerek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.


 Yorum yap

*