Sosyal Media
yunus

Dizüstü Bilgisayarınızın Performansını Arttırmanın Yolları

Bilgisayarlarımız, kullanıma göre zaman içerisinde performanslarını kaybeder ve bu düşük performans hepimizin canını sıkar. Bilgisayarımızı eski performansına kavuşturabilmek için kendimizce çeşitli yöntemler deneyebiliriz. Bilgisayarımız çok eskidiyse yaptığımız yöntemler süper etkili olmaycaktırç Ancak performansında gözle görülür bir yükseliş sağlayacaktır.

İşte Windows 10 işletim sistemli dizüstü bilgisayarınızın performansı artıracak birkaç basit öneri…

1- Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarlarınızı temiz tutmak oldukça önemli. Çünkü bilgisayarınızın bileşenlerinin toz tutması, bilgisayarlar performans kaybına neden olur. Sık aralıklarla bu temizliği yapmak çoğu zaman olumlu sonuçlar vermiştir. Bilgisayarınızın görev yöneticisinden, toz tutan donanımın hangisi olduğunu tespit edip, ona göre çözüm üretebilirsiniz.


2- Bilgisayarınızın Donanımlarını Yükseltin

Tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi bilgisayarınızın donanımlarının da kullananıma göre değişiklik gösterse de bir mekanik ömrü vardır. Ancak eskimiş ve ömrünü tamamlamış donanımlarınızı yenileri ile değiştirip bilgisayarınızda ciddi performans artışı sağlayabilirsiniz. Örneğin, eski bir HDD disk kullanıyorsanız bunu yeni SSD disk ile değiştirebilirsiniz.


3- Kullanmadığınız Gereksiz Uygulama ve Oyunları Kaldırın

Bilgisayarınıza yüklediğiniz tüm oyun ve uygulamalar bilgisayarınızın belleğinde bir yer tutar. Zamanla bilgisayarınızın dolan belliği performans kayıplarına neden olur. Dolayısıyla kullanmadığınız ve gereksiz olarak bilgisayarınızda bulunan oyun ve uygulamaları kaldırın. Örneğin, aynı türden birden fazla medya oynatıcı uygulaması kullanıyorsanız bunlardan sadece birini saklayıp diğerlerini bilgisayarınızdan kaldırın. Ya da yükleyip hiç kullanmadığız oyun ve uygulamalarını da kaldırın. Bilgisayarınızın hafızasında yer açılması performansını da artıracaktır.


4- Güncel Anti Virüs Programı Kullanın

Anti virüs programı dahil Kullandığınız tüm uygulamaların güncel olmasına dikkat edin. Bu hem bilgisayarınızın güvenliği hem de performansı için oldukça önemlidir.


 

 

 Yorum yap

*