Sosyal Media
yunus

iPad’ler Artık iPadOS İşletim Sistemine Sahip Olacak

Apple’ın WWDC 2019 etkinliği kapsamında tanıtımını yaptığı iPadOS işletim sistemi yeni dönemden itibaren iPad modellerinde kullanılmaya başlanacak. Böylece Apple, iPad’leri iOS işletim sisteminden ayırmış oldu.

Apple’ın geçtiğimiz gün yapmış olduğu etkinlikte iPadOS ve iOS 13’ün çıkış tarihi, 30 Eylül olarak açıklandı. Bu tarihten itibaren iPad’ler için yeni bir dönem başlamış olacak. Peki, iPad kullanıcılarının merakla bekledikleri iPadOS hangi özelliklere sahip olacak?

iPadOS Özellikleri

iPadOS çoklu pencere desteği sayesinde iPad’te aynı uygulamanın birden fazla penceresi açık bir çalışabilecek. Açılan pencereler, belirli bir konuma sabitlenebilecek ve istenen boyutlara ayarlanabilecek.


Slide Over ve Split View özellikleri iPad’de birden fazla uygulama üzerinde çalışmayı çok kolaylaştırmıştı. Şimdi iPadOS ile bu özellikler daha da kullanıcı dostu oldu. Slide Over ve Split View, tam olarak istediğiniz şekilde çalışmanıza olanak veriyor ve iş akışlarınızı farklı bir düzeye taşıyor.


Ana Ekran, iPad’in büyük ekranından tam olarak yararlanabilecek şekilde yeniden tasarlandı.

iPad’i büyüleyici yapan şeylerden biri de Multi-Touch ile basit ve doğal hareketleri kullanarak neredeyse her şeyi yapabiliyor olmanız. Ve şimdi iPadOS sayesinde, sadece parmaklarınızı kullanarak çok daha kolay ve hızlı şekilde bir metni seçip düzenleyebiliyorsunuz.

Dosyalar uygulaması, tüm dosyalarınıza dilediğiniz şekilde erişmenize ve onları yönetmenize olanak veriyor. Üstelik tüm bunları tek bir yerden kolayca yapabiliyorsunuz

Yeni Dock tasarımı daha kullanışlı hale geldi. Artık çoklu görev ekranında herhangi bir içeriği Dock üzerinde sabitleyebileceksiniz. iOS 12'de ne yazık ki böyle bir özellik yoktu. Ayrıca iOS 13’te bulunan Karanlık Mod, iPadOS’ta da yer alacak. Denetim Merkezinden kolayca ayarlanabilecek olan Karanlık Mod, geceleri de otomatik olarak devreye girecek şekilde ayarlanabilecek.


Yorum yap

*