Fotoğraf Makinesi Rehberi

Dijital fotoğraf makinesi artık hayatın vazgeçilmezlerinden oldu. Hal böyle olunca binlerce ürün içerinden seçim yapmakta oldukça zor ve meşakkatli bir iş oluyor. Her bütçeye ve her kullanıcı kesimine hitap eden fotoğraf makineleri bulmak mümkün. Fotoğraf makinelerini genel olarak Amatör ve Profesyonel makineler olarak ayırabiliriz.

Bu rehberde, Amatör ve Profesyonel makineler arasındaki belirgin farklar ve genel özellikler, teknik terimler ve amaca uygun makine seçimlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili bazı ipuçları veriyoruz. Piyasadaki yüzlerce kameradan ihtiyaçlarını karşılayabilen en uygun modeli bulmanın ilk adımı ne çeşit bir fotoğrafçı olduğunu tespit etmenden geçer. Kullanıcıları üç başlıkta toplayabiliriz;

Dijital SLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

Dijital ortamda görüntüyü elde eden ve istendiğinde manuel ayarlama imkanı sağlayan profesyonel ve yarı profesyonel fotoğraf makineleridir. Temel fotoğraf bilgilerini öğrenmek ve uygulamak için ideal olan bu makinelerle otomatik ayarlar da yapabilirsin. DSLR fotoğraf makineleri, farklı objektifleri kullanabileceğiniz bir makine türüdür.

Dijital Kompakt Fotoğraf Makinesi Nedir?

Gelişmiş otomatik ayarları bulunan dijital fotoğraf makineleridir. Manuel ayarlar için programlanmadığından, mekanizma içinde yer alan otomatik algılayıcılar sayesinde fotoğraf çekimi yapılır. Temel fotoğraf bilgileri gerektirmeyen amatör fotoğraf makineleridir.

Amatör Fotoğraf Makineleri

Genel olarak düşündüğümüzde kullanıcıların profesyonel fotoğraftan çok kişisel amaçlı eğlence amaçlı fotoğraf çektiği makineler diyebiliriz. Çok fazla ayar gerektirmeyen, birçok fonksiyonu otomatik olan bas çek diye nitelendirebileceğimiz, küçük ama işlevsel olan makineler amatör fotoğraf makineleridir. Ebatları dolayısı ile taşınması kolay ve her ortamda kolayca kullanılabilecek nitelikte tasarlanmıştır. RAW formatta çekim yapmazlar genelde JPEG sıkıştırma formatında sıkıştırırlar. Resimleri çözünürlük olarak 1.3MP'den başlayıp 10.2MP'e kadar uzanan bir aralığı vardır. Son dönemlerde 5MP ve altı fotoğraf makinesi bulmak oldukça zordur çünkü lens fiyatlarının düşmesi ve sıkıştırma teknolojisinin de paralelinde gelişmesi, artık yüksek çözünürlükteki makineleri alınabilir fiyatlara çekmiştir.

Profesyonel Fotoğraf Makineleri

Profesyonel fotoğraf makineleri denilince insanların aklına nedendir bilinmez sadece fotoğraf ile profesyonel anlamda uğraşan insanların sahip olacağı makineler geliyor. Profesyonel fotoğraf makinesi; işi fotoğraf olanların değil, fotoğrafı hayatının içerisine yerleştirmiş olan insanların tercihidir. Makineyi profesyonel yapan onu kullananın profesyonel olması değil makinenin profesyonel olmasıdır. Her kesime hitap eder fakat kullanımı ilk etapta zordur ve alışmak biraz zaman alır. En ince ayarları bile manuel olarak yapmamıza izin verir. Fotoğraf çekme işini hobiye dönüştüren noktadır. Fotoğraf çekmenin zevkini en uç noktasında insana tattıran cihazlardır bunlar.

Çözünürlükleri günümüzde 5.1MP'den başlar 24MP'ye kadar gider. Zoom oranını kullandığınız lens belirler ve aslında makinenin kasası onsuz hiçbir şeydir. Her amaca uygun lensler mevcut. Binlerce çeşit lens arasından kendine en uygunlarını seçebilirsin.

Çözünürlük Nedir?

Çözünürlüğe geçmeden önce pikseli açıklamakta fayda var. Piksel; resim (Picture) ve madde (element) kelimelerinden türetilmiş bir sözcüktür. Anlamı, her fotoğrafta elde edilen rengin bir noktasıdır. Bu noktalar dijital fotoğraf çekiminde bir mozaik gibi görünür. Piksel sayısını oluşturan nokta adedi, noktasal çözünürlüğün bilgisayar ekranında ya da baskıda elde edilen görüntünün dpi/ppi olarak açıklamasıdır. Piksel renk dağılımında ana renkler olarak bilinen RGB (red, green, blue) kırmızı, yeşil ve mavi rengi ele alarak ayar yapar. Bu renklerin her biri, bilgisayar dünyasında da bilindiği gibi 256 derece parlaklık verir. Böylece 256x256x256= 16.77 milyon farklı renk gölgesi verir.

Çözünürlük ise dijital fotoğrafçılıkta en sık duyacağımız terimlerden birisidir. Çekilen bir fotoğrafın, toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. Bu, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlüğün çarpımı ile elde edilen bir sayıdır ve yaklaşık değere yuvarlanır.

Fotoğraf makinesi alırken ne kadar çözünürlüğe ihtiyacın olduğunu belirlemelisin. Yüksek çözünürlük iyidir gibi bir yanılgı içerisine düşmemek gerekiyor, çünkü yüksek çözünürlük fiyatı artıran bir etkendir. Çözünürlük; mantıken bir kalite birimi fakat fotoğraf makinesinin değil, çekilen fotoğrafın kalitesi. 1 megapixel bize fotoğrafta 1 inç alan içerisindeki nokta sayısını verir.

Zoom Nedir?

Zoom iki farklı kategoride ele alınır. "Optik Zoom" ve "Dijital Zoom", Açıkcası dijital zoom konusunda fotoğraf makinesinin üzerinde yazılanlar o kadar önem arz etmemektedir. Çünkü dijital zoom dediğimiz şey tamamen yazılımsal olan yakınlaştırma ve fotoğraf kalitesini bozan bir etkendir. Kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorsan, dijital zoom kullanmayın. Dijital zoom ile elde edeceğin yakınlaştırmayı, fotoğrafı bilgisayara aktarıp her hangi bir photoedit programı ile yakınlaştırarak da elde edebilirsin.

Optik Zoom; Objektif odak uzunluğu ayarını değiştirmenizi sağlar. Bazı istisna durumlarda, geniş açı ve tele objektif özelliklerini taşır. Birkaç saniyede yakın plan çekimden geniş plana çıkmak için ayar yapabilmeyi sağlar. Hemen hemen çoğu modelde bu özellik bulunmaktadır. Makinedeki çemberi çevirerek ya da ufak motor kullanarak bu ayarları kolayca yapabilirsin. Artık makinelerdeki değiştirilebilir lens özellikleri tüm bu ayarları farklı ve istenilen şekilde yapmayı mümkün kılmaktadır.

Eğer Zoom kullanacaksan fotoğrafları tripot kullanarak çekmekte yarar var. Çünkü bir nesneyi zoom’ladığında makinenin hassasiyeti artar ve en ufak titreşimleri bile görüntüye yansıtır. Özellikle 6X ve üzeri yakınlaştırmalar da bu durum rahatsız edici boyutlarda olur.